SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
ÅRSTA HANDBOLL
F12 (2011)

Välkommen till Årsta AIK F14 – handbollslaget för flickor födda 2011!
Foto: Idrottsfoto
Vi är ett härligt stort gäng som tränar tillsammans! Fokus på träningen ligger på att spela handboll med mod, teknik och snabbhet och att ha roligt!
 
Träningstiderna för säsongen 2025/26:
Måndag: Vintervikshallen. 19.40-20.15 Fys, 20.15-21.30 Handboll
 
Tisdag: Liljeholmshallen. 18.50-19.30 Fys, 19.30-21.00 Handboll
 
Torsdag: Skarpnäckshallen. 18.20-19.00 Fys, 19.00-20.15 Handboll
 
Säsong 2025/26
Seriespel - 1 lag i nivå 1 och 1 lag i nivå 2
USM - 1 lag. 
 
Hittar du inte informationen du söker eller undrar över något? Kontakta gärna någon av oss ledare alt kansliet.
 
Sandra Bjerke - Lagledare
072-145 02 92
 
Ebba Martinsson - Ass tränare
076- 292 52 91
 
Kristina Fagerberg - Ass tränare
073- 779 23 65
 
 
 
 
Vi åkte till bästkusten – en helg på Göteborg Cup
2025-09-15 21:40

Under helgen åkte vi med två lag i Göteborg Cup, en av landets stora ungdomsturneringar.

 

Turneringen pågick i tre dagar och samlade lag från Sverige och Norge. Motståndet var starkt och vi fick chans att möta riktigt bra motstånd med olika spelstilar. Spelarna fick pröva på situationer där tempot var högt – vi fick sätta både teknik och samarbete på prov. Titta gärna på vårt Instagram-konto för bilder och filmer.

 

Förutom matcherna gav helgen med resa, tid mellan matcherna och övernattning på vandrarhem chans till fint häng i laget.

 

Vi riktar ett stort tack för bra matcher till våra motståndare Lugi, Sävehof, Kävlinge, Torslanda och Aranäs. Vi fortsätter nu med träningar och seriespel under hösten och tar med oss erfarenheterna från Göteborg Cup in i resten av säsongen - vi ses på plan och på läktaren!

Vi stöttar Rädda barnen
2025-09-15 20:10

Spelarna har bestämat att vi under säsongen 2024-25 skänker våra intäkter från våra sändningar på Handboll Play till Rädda barnen! Rädda barnen står vid barnens sida i krig och katastrofer. Rädda barnen ser till att de får mat, sjukvård och skola och återförenas med sina föräldrar. De skyddar barn mot våld och övergrepp och skapar trygga platser där de kan leka och läka. Och sätter press på beslutsfattare så att barnens röst alltid blir hörd.  Tack alla som har bidrar!

Nu har vi dragit igång!
2025-08-31 21:27

Hej alla! Nu är ÄNTLIGEN säsongen igång igen. Förra veckan var vi på uppstartsläger i Enköping. Ett läger som avslutade en tuff handbollsvecka med beep och cooper tester. Efter en vistelse på akuten och en och annan tejpning kan vi gladligen säga att vi är så redo som det går att bli denna säsong. Helgen fortsatte med ett fyspass på OCR Hinderbana som testade tjejernas problemlösningsförmåga. Näst kommande är Göteborg cup om några veckor, tills dess ligger vi i med träningarna! Vi ses i hallarna!

Spelschemat för Sundsvall Cup är klart
2025-03-02 16:51

Nu är spelschemat för Sundsvall Cup 2025 fastställt. I år deltar Årsta AIK HF F13 i två klasser och kommer att spela matcher både i F14- och F13-klassen. Det blir en utmanande och utvecklande helg med många matcher och möjligheter att mäta sig mot både jämnåriga och äldre motståndare.

Lördag 15 mars

  • Westermalms IF HK – Årsta AIK HF (Klass F14)
  • Årsta AIK HF – Verdal IL:2 (Norge) (Klass F14)
  • Årsta AIK HF – Sundsvall HK (Klass F14)
  • Kramfors Alliansen – Årsta AIK HF (Klass F13)
  • Årsta AIK HF – Steinkjer håndballklubb:1 (Norge) (Klass F13)
  • Årsta AIK HF – Strands IF (Klass F13)

Söndag 16 mars

  • Sikeå SK – Årsta AIK HF (Klass F14)
  • Sundsvall HK – Årsta AIK HF (Klass F13)

Vi ser fram emot en helg fylld med handboll och engagemang. Vi vill dock reservera oss för eventuella ändringar i spelschemat, då vi vet av erfarenhet att det kan justeras. Vi håller er uppdaterade om något skulle ändras.

SUNDSVALL CUP

Seriespelet närmar sig sitt slut – nu väntar cupspelet!
2025-02-19 15:32

Det går fort när man har så kul som vi har. Säsongens seriespel börjar lida mot sitt slut. Under månader av träning och matcher har vi utvecklats, utmanats och vuxit – både individuellt och som grupp. Men innan vi helt sätter punkt för denna del av säsongen, väntar en ny och spännande period: alla cuper!

Turneringarna är det roligaste för då får vi möjlighet att möta nya motståndare, testa våra färdigheter i en helt annan matchmiljö och stärka sammanhållningen inom laget. Det är den bästa tiden för lärande, glädje och att inte minst skapa minnen som sträcker sig långt bortom själva matcherna.

Sundsvall Cup – nästa utmaning!

Vi har redan nu börjat blicka mot nästa stora mål – Sundsvall Cup! En riktig klassiker för oss. I år utmanar vi oss lite ytterligare och spelar även i F14-klassen.

Nu påbörjar vi förberedelserna, finslipar detaljerna och ser fram emot att kliva in på planen – Sundsvall, vi är redo!

Sundsvall Cup 2025

Järnvägen Cup i Hallsberg – gemensam resa med F2010

Nästa stopp efter Sundsvall är Järnvägen Cup i Hallsberg, där vi tillsammans med F2010 beger oss mot en helg fylld av matcher och gemenskap. Även här så spelar vi i F14-klassen.

Hallsberg, vi ses snart!

Järnvägen Cup 2025

Nolltolerans mot taskig attityd och nedlåtande kommentarer
2025-02-10 14:48

I handboll, precis som i samhället i stort, handlar det om att visa respekt och uppträda på ett schysst sätt. Därför finns en nolltolerans mot att skrika på domarna och att fälla nedlåtande kommentarer. Det betyder att det aldrig är okej att bete sig på ett sätt som skapar en negativ och respektlös stämning – oavsett situation. Det handlar om att upprätthålla en bra miljö för alla inblandade.

Tänk om vi betedde oss så i vardagen?

Föreställ dig att du står i kön i mataffären och en person framför dig har svårt att hitta sin plånbok. Skulle du börja skrika på kassören och kalla kunden för inkompetent? Förmodligen inte. Vi visar tålamod och respekt, även om vi är stressade eller tycker att situationen är jobbig.

Eller tänk dig att du är på jobbet och din chef eller kollega gör ett misstag. Skulle du ställa dig upp och skrika på dem inför alla? Självklart inte – det skulle skapa en dålig arbetsmiljö och göra det svårare för alla att prestera. På samma sätt fungerar det i handbollen. Skrik på domare eller nedsättande kommentarer om dem på planen hör inte hemma i idrotten, precis som det inte gör det i arbetslivet eller i samhället i stort.

Varför är detta så viktigt i handboll?

?? Våra domare är ungdomar som lär sig – precis som spelarna
Många av våra domare är unga och befinner sig i en utvecklingsfas, precis som våra spelare. De har gått utbildningar och gör sitt bästa för att döma matcherna rättvist, men de är också under utbildning och lär sig för varje match de dömer. Att skrika på en ung domare är lika illa som att skrika på en ung spelare som gör ett misstag – det förstör deras självförtroende och vilja att fortsätta. Vi behöver uppmuntra och stötta dem, precis som vi gör med våra spelare.

?? Spelarna är barn och unga som ska utvecklas
Ingen spelare ska behöva höra nedlåtande kommentarer från vuxna eller andra spelare. Handboll ska vara en trygg miljö där man vågar göra misstag och lära sig av dem.

?? Vi är förebilder
Oavsett om vi är spelare, ledare eller publik påverkar vi stämningen i hallen. Om vuxna skriker på domaren eller kritiserar spelare, lär sig barnen att det är okej att bete sig likadant. Vi vill istället föregå med gott exempel och visa att respekt är en självklar del av sporten.

Tack till våra Matchvärdar!

För att säkerställa en positiv och respektfull atmosfär i våra hallar har vi Matchvärdar på plats vid våra matcher. De ser till att alla följer nolltoleransen och hjälper till att skapa en trygg miljö för både spelare, domare och publik.

Ett stort tack till alla Matchvärdar som stöttar oss i detta viktiga arbete! Er närvaro och engagemang gör en stor skillnad för våra unga idrottare.

Vad händer om någon bryter mot nolltoleransen?

Om någon bryter mot nolltoleransen kan det få konsekvenser, till exempel:
?? Varning eller tillsägelse av funktionärer eller domare.
?? Utvisning eller avstängning för spelare eller ledare.
? Att en åskådare blir ombedd att lämna hallen.

Låt oss behandla varandra på planen, precis som vi vill bli behandlade i vardagen.

Handboll är en tuff och fysisk sport, men den ska alltid spelas med respekt.

2025 - här kommer vi!
2025-01-13 16:16

Nu är Årsta AIK F13 igång igen med både träningar och matchspel!

Nytt för vårterminen är att vi kommer att steppa upp fysträningen och köra halvgrupp varannan vecka.

 

Vi kommer även att fortsätta och utveckla vårt samarbete med F14, både på träning och kring matcher. Det finns även tankar i ledarstaben kring samarbete med F12. Mer om det längre fram

 

Alla vårens matcher hittar du under fliken Matcher. Det är fortfarande några frågetecken kring cupspelet, men vi hoppas att kunna uppdatera med det inom kort.

 

Är du inte på plats för att heja, kan du följa våra matcher på Handbollplay.se. Som tidigare fortsätter vi stötta Min Stora Dag – alla intäkter från våra sändningar går direkt till deras fantastiska arbete.

Tack för att du hjälper oss göra skillnad! 

"Stockholms Pärlor" är här!
2024-12-05 11:00

Vår nya låt, featuring ingen mindre än Karin K, är snart live på Spotify! Det perfekta soundtracket för Stockholms puls och glädje – och den släpps lagom till USM i Stockholm 7-8 december!

En hyllning till stadens pärlor, en vibe du inte vill missa.

 

#NyMusik #StockholmsPärlor #USM2024 #KarinK #SpotifyDrop

 

Tjuvlyssna här

 
FÖLJ OSS
SPONSORER
STÖD ÅRSTA
Bingo Stockholm - Alla hallar